Kategorie
Przepisy Wytrawne

Domowe kiełki

Hodowla kiełków jest nie tylko banalnie prosta, ale do tego pozwala zaoszczędzić 90% tego co wydajemy w sklepie. Do tego daje nam dostęp do świeżych kiełków każdego dnia – które namiętnie dodaję do każdego posiłku 🙂

Kiełki można uprawiać w specjalnych kiełkownicach, na wacie lub w słoiku – polecam tą ostatnią bo jest wygodna, tania oraz ułatwia przechowywane.

Przygotowanie

Banalnie proste, a jakże przyjemne:)

Krok 1 – Wsyp bardzo małą ilość kiełków do słoika

…tak aby dno słoika jeszcze “prześwitywało” – kiełki zwiększą swoją objętość wielokrotnie, a z małą ilością będzie je łatwo za pare dni wyciągnąć :). 

Krok 2 – Zalej przegotowaną letnią wodą i odstaw w szafce na noc by się porządnie namoczyły 

Fakt że niektóre kiełki można krócej a niektóre dłużej namaczać – ja po prostu z wygody, zostawiam je na całą noc w ciemnym miejscu, gdzie dochodzi powietrze

Krok 3 – Płucz 2 razy dziennie przegotowaną, letnią wodą

Wlej ćwierć słoika wody. Energicznie wstrząsaj słoikiem przez conajmniej 20-30s w różnych kierunkach, by kiełki się porządnie umyły i rozdzieliły. Wylej wodę i postaraj się poobracać słoikiem by kiełki przykleiły się do ścianek (a nie były zbite razem)

Krok 4 – Odstaw w ciemne miejsce, hoduj przez parę dni*

Postaw słoik otworem do spodu, tak by woda spływała i dochodziło powietrze – świetnie się sprawdza drugi mniejszy słoik lub miseczka jako podstawka. Płucz codziennie!

* Zazwyczaj po 3 lub 4 dniach kiełki są gotowe (sprawdź tabelę na końcu)

Potrzebujesz

Słoik na kiełki i podstawkę

Na słoik nakładasz kawałek wyciętej gazy (pojedyncza lub podwójna wartswa) i mocujesz gumką recepturką. Podstawka (np. niski słoik) pozwala na pozostawienie słoika pod kątem by dochodziło do niego potwietrze oraz by ściekająca woda miała się gdzie zbierać

Karawka na przegotowaną wodę

Możesz też lać wodę z butelki :), ale przegotowana i ostudzona woda jest idealna

Tipy

Ciągłość i Różnorodność Co dwa dni zaczynaj hodowlę różnych odmian kiełków – w ten sposób nie znudzą Ci się oraz będziesz mieć ciągły zapas.

Pleśń By jej uniknąć, płucz tylko przegotowaną wodą conajmniej 2 razy dziennie. Nie myl pleśni z delikatnymi korzeniami kiełków które są bardzo podobne. Sprawdzaj zapach kiełków.

Przechowywanie Kiełki najlepiej lubią zacienione, wentylowane miejsca, np. w szafce lub w spiżarni. Po wyhodowaniu trzymaj w lodówce.

Zakup Przy zakupie kiełków, zwróć uwagę na te które są oznaczone “do kiełkowania”. Kup więcej różnych odmian od razu:) w ten sposób zapłacisz za przesyłkę tylko raz a nasiona kiełków starczą Ci na dłuuugie miesiące – ja kupiłam od razu ok. 3kg co da ok. 20-30kg gotowych, za cenę ok 120zł co zaoszczędzi conajmniej dziesięciokrotność tego gdybym kupowała w gotowe sklepie. 💁


2 odpowiedzi na “Domowe kiełki”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *