Kategorie
Natura Zdrowie

Zegar naturalny i przepływ energii

Życie natury i wszystkich istot żywych jest zdeterminowane przez cyklicznie powtarzającą się zmianę pór roku i ciągłą zmianę dnia (yang = aktywność) i nocy (yin = odpoczynek).

Poniższe informacje potraktuj jako inspirację, do której małymi kroczkami możesz się zbliżać, ale zaufaj też sobie, swojemu samopoczuciu, swojemu tempowi zmian. Dopasuj tą wiedzę w praktyce do swojego obecnego życia, jeśli uda się coś wprowadzić dodatkowo, super, doceniaj to, ale też nie nakładaj sobie presji, nie czuj się winna/y, gdy coś nie wyjdzie. Jeśli chcesz coś zmienić- zmień/zmienisz, jeśli coś obecnie jest trudne do zmiany- pobądź z tym tematem, zastanów się co możesz zrobić dla siebie, czy jest dla Ciebie dana sytuacja korzystna, czy wymaga zaplanowanej (w realnym dla siebie czasie) zmiany. 

Koniec końców najważniejszą osobą jesteś TY, Twoje szczęście, i idące za tym zdrowie. 

Życie w zgodzie z naturą

Zachowanie równowagi w diecie jest dla każdego człowieka sprawą całkowicie indywidualną. Pomocna jest w tym znajomość swoich potrzeb, stanu zdrowia, wiedza o właściwościach pożywienia czy metodach przygotowania jego. Równie kluczowe będzie wyćwiczenie umiejętności prawidłowego jedzenia, higieny jedzenia, przy stole, bez pośpiechu. A także świadomość płynących sygnałów od naszego ciała. 

Naprawdę każdy nawyk możemy zmienić, jeśli tylko chcemy. 

Rodzaj spożywanego pokarmu powinien odpowiadać indywidualnemu zapotrzebowaniu, uwzględniać nasze dobory i niedobory, ale także szerokość geograficzną, z której pochodzimy, czy sezonowość występujących produktów. Dobrze jest zwrócić uwagę skąd pozyskujemy jedzenie, jakie jest jego źródło i skład. To uważność na siebie, którą ważne jest, by pielęgnować, niezależnie czy dziś dobrze się czujemy czy nie. Jedząc sezonowo, od lokalnych dostawców, ograniczamy chemię, która dostaje się do naszego organizmu wraz z warzywami i owocami transportowanymi z odległych zakątków świata.

Chleb lepiej zakupić rzadziej, a dobry (bez celulozy), ja zakupuje bez glutenu, np polecam Wam od piekarza Bogdana Smolorza, wysyłkowo LINK . Przy okazji zachęcam obejrzeć/wysłuchać wszystkie wywiady z tym Panem, na kanale Grzegorza Kusza (polecam też inne wywiady, np z Kasią Szewczyk, Traderem). 

Oleje świeżo tłoczone, które stanowią cenne źródło zdrowych tłuszczów i witamin, np olej z wiesiołka, olej lniany, można zakupić w abonamencie od olini.pl (rabat KarolinaK). 

Im krótsza droga pomiędzy rolnikiem, a kupującym produkty żywnościowe, tym lepiej. Można skorzystać z kooperatywy spożywczej, które funkcjonują w większości dużych miast, popytać w okolicach wiejskich lub poszukać targowiska, gdzie rolnicy przyjeżdżają raz w tygodniu i sprzedają swoje płody rolne. Pogadaj z nimi, poznaj ich historię, popytaj jak uprawiają.

Wspaniałym odkryciem może też być powrót do domowych metod konserwowania żywności, by przechowywać ją przez zimę:). Tj. kiszenie, zamrażanie, piklowanie, suszenie, wekowanie:). My robiliśmy słoiki żyjąc również w mieście. Dogadywaliśmy się ze sprzedawcą na targu kiedy będzie miał np 20-30kg pomidorów, jakiego typu i przyjeżdżaliśmy po nie.

Jeśli masz swój własny ogródek, to najlepsza inwestycja w siebie. Pomyśl o własnych uprawach, bez chemii, np w duchu permakultury. To wspaniałe uczucie obserwować jak coś się tworzy od początku, a potem zbiera owoce swojej pracy, które dostarczają zdrowie. Polecam zacząć od własnych kiełków, które może zrobić dosłownie każdy; jest to proste, wystarczy mieć nasionka i słoik:). Przepis znajdziecie TU.

Czas coś zmienić, a zmiany zaczynamy od siebie

Stres związany z tempem życia, złe nawyki żywieniowe, powodują masowe niedożywienia społeczeństwa. Przestajemy słyszeć siebie, ufać sobie, zapominamy po co jemy i że jedzenie to podstawowa nasza potrzeba w trosce o nasze zdrowie. Szukamy szybkiej przyjemności w słabej jakości przetworzonym jedzeniu typu fast food, słodyczach i coraz bardziej czujemy się wobec tego bezsilni (pewna forma uzależnienia łatwo dostępnego). Odchodzimy od natury, próbując ją prześcignąć, przestajemy się o siebie troszczyć, o planetę, nie zachowujemy  tym samym równowagi pomiędzy przyjemnościami, potrzebą posiadania, a zdrowym rozsądkiem i wyższymi wartościami. Marnujemy jedzenie, produkujemy masowo, kosztem szacunku dla istot żywych. Rozważamy jedzenie GMO, mięso z probówki, stosujemy pestycydy, herbicydy by było szybciej, idealniej, bez robaka. Tym samym obserwujemy nową cywilizację NIEDOBORU w NADMIARZE. W konsekwencji coraz słabiej udaje nam się zarządzać swoją energią, czasem, czy emocjami ( o zarządzaniu swoimi środkami pisałam TU. A to napędza błędne koło złych nawyków.

Ostatnio usłyszałam opowieść o kobiecie, która bardzo mało zarabiała, ale co roku jeździła na urlop za 7 tys zł. Większość osób się dziwiła, jak to możliwe w jej przypadku. Oceniały ją osoby, które zarabiały 3-krotnie więcej, a nie pozwalały sobie na tak “drogie” wakacje jak nawet i tak długi odpoczynek co ona. A ta Pani każdego dnia odkładała do słoika 20zł, symboliczną kwotę, która nie była jej kosztem (mogła sobie na tyle akurat pozwolić). W konsekwencji po 365 dniach miała 7000zł w słoiku i wystarczająco przyjemne i długie dla niej wakacje. To jest świetne zarządzanie swoimi środkami.

Jak łatwo dziś wydać codziennie te 20 zł na nic. A ile energii my “wydajemy” na takie niby drobne rzeczy. Podam na swoim przykładzie, w jaki sposób ja nie raz traciłam swoją energię, zanim zaczęłam się w ogóle uczyć uważności (zwracania na nie uwagi, na przyczynę braku energii). Przykładowo może to być: narzekanie, niedosypianie, oglądanie seriali po 22, toksyczne relacje, ocenianie innych, odwodnienie, niedoborowy posiłek, brak wychodzenia na świeże powietrze i słońce, brak odpoczynku, zajmowanie się innymi a nie sobą, brak ruchu, nie dbanie o swoje granice, pracoholizm, perfekcjonizm, zapominanie o swoich potrzebach, wdawanie się w dyskusje pod postami o jedyną prawdę (raz mi się zdarzyło parę lat temu), nadopiekuńczość, triangulacja, obrażanie się, nie wyrażanie na zewnątrz emocji, np złości (kierujemy je wówczas wewnątrz do siebie), scrollowanie postów na insta i wiele wiele innych. Gdyby nie było tych złych nawyków, gdybym ich stopniowo nie uczyła się zauważać (świadomość moich czynów i później ich skutku– brak energii), to nigdy bym się nie dowiedziała co mam do przepracowania w tym życiu. To takie właśnie trochę zbieranie w słoiku świadomości, gdzie ucieka energia (uważność na przyczyny), by w konsekwencji coraz rzadziej popełniać błędy i mieć więcej energii na swoje marzenia (skutek).

Każdy z nas popełnia błędy, trzeba to zaakceptować, zdystansować się do tego, ale mieć świadomość jakie są tego konsekwencje. Uważna, świadoma osoba, która chce być zdrowa i szczęśliwa, dąży do tego by się rozwijać i zmieniać złe nawyki, oczywiście w swoim tempie.

Jeśli jesteś zmęczony, wpierw przejrzyj swój ostatni tydzień, miesiąc, lata. Gdzie ucieka energia, skąd przyszła choroba? Czasem i serial można obejrzeć późno, zjeść pizzę, ale upewnij się czy masz wystarczająco energii/zdrowia, by Ci się to opłacało. Czasem po prostu jest taka kolej rzeczy (rodzicielstwo), wtedy zadbajmy o te aspekty, które możemy. Tak samo wygląda moje podejście do diety; tak naprawdę możesz jeść wszystko, ale czy Ci się to opłaca w tym momencie? Mając stan zapalny jelit, czy warto jeść prozapalne produkty, czy wpierw doprowadzić do równowagi wewnętrznej? Czy mając nieregularną glikemię, opłaca Ci się jeść pizzę?

Uważność na siebie i swoje sygnały jest kluczowa , by wejść na ścieżkę równowagi

Ilość zaburzeń zdrowotnych rośnie, a my (ja)… czy uczymy się na błędach i czy jesteśmy ich świadomi?

Na szczęcie w każdej chwili możemy to zmienić, zaczynając od siebie, by być ewentualnie w przyszłości inspiracją dla innych, jeśli chcemy. A nasz organizm pomoże nam, bo ma możliwości samo-regulacyjne, tylko pozwólmy mu pracować w swoim naturalnym rytmie.

ENERGIA ŻYCIOWA

“Gdy idziesz do lekarza, kiedy czujesz się chory, to tak jakbyś zabrał się dopiero za kopanie studni, będąc spragnionym”. 

W organizmie człowieka nic nie dzieje się przypadkiem. Prawo przyczyny i skutku rządzi całym tym naszym mechanizmem w sposób tak niezwykły i precyzyjny, że badania naukowe dotąd nie są w stanie odpowiedzieć na wiele pytań. Wg wierzeń wschodnich choroba zaczyna się na poziomie energetycznym, później przechodzi na poziom czynności, a na koniec narządowy. Często dwa pierwsze poziomy można wyleczyć naturalnie. Trzeci – zależy od wielu czynników, w tym czasu trwania choroby. Tu już po prostu potrzebujemy więcej czasu na osiągnięcie równowagi, ale jest to nadal możliwe.

Nasze komórki, tkanki, narządy i całe układy pracują w ciągu doby w sposób ściśle określony i uporządkowany. Nazywamy to, zgodnie z Medycyną Chińską, zegarem biologicznym. Opowiem Wam dziś o nim tyle ile sama wiem. To obszar, który stale sama zgłębiam i próbuję za jego pomocą połączyć kolejne kropki naszej łączności z naturą. Obserwuję, że postępowanie z zegarem naturalnym wspiera i koniec końców działa cuda. Artykuł traktujcie jednak jako ciekawostkę, nie poradę medyczną.

Zegar naturalny i przepływ energii

Obieg energii życiowej tzw chi rozpoczyna się w obszarze klatki piersiowej w płucach, ponieważ wszelkie życie zaczyna się wraz z wdechem. Stamtąd wpływa bezpośrednio do poszczególnych meridianów, aż poprzez wątrobę wraca do płuc. Obieg zaczyna się od nowa bez żadnej przerwy. Zobaczcie jak to wygląda godzinowo:

Naturalny rytm dnia 

05:00–07:00

Faza szczytowa: jelito grube

Faza odpoczynku: nerki

 • najlepsza pora na wstawanie
 • powoli rośnie temperatura ciała. Organizm przechodzi z fazy regeneracji w fazę przebudzenia
 • funkcje organizmu znów się aktywizują
 • w tym czasie wydzielanych jest szczególnie dużo hormonów płciowych
 • jasność hamuje wydzielanie hormonu snu, melatoniny, i działa aktywizująco na orgaznim
 • zacznij dzień od 2 szklanek ciepłej wody, dla układu trawienia i optymalnego wyrównania nocnej utraty płynów
 • to najlepszy czas na wypróżnienie , dzięki czemu żołądek ma lepszą energię w kolejnych godzinach na trawienie (do godz. 9:00)
 • na czczo wykonaj delikatne ćwiczenia np rytuały tybetańskie , aby pobudzić krążenie. Bądź / i ćwiczenia oddechowe – np. 10 głębokich oddechów (wdech – liczymy do 5 robiąc wdech – wydech – tak samo liczymy do pięciu), uruchamiamy przeponę, czyli brzuch idzie do przodu, nie tylko płytki oddech klatką piersiową (oddech wazowy)
 • niedobór chi w nerkach często przejawia się wczesnym rankiem o tej porze. Wówczas trudno jest wstać, a ty czujesz się słaby i wyczerpany

Tutaj może się objawiać zaburzone działanie jelita grubego:

– poprzez jelito wydalamy to, czego już nie potrzebujemy, co nas obciąża i uniemożliwia nam przyjęcie nowych treści. Dotyczy to też relacji ludzkich, problem z odpuszczeniem, traumatycznych rozstań, trudności z rozstawaniem. Dobrze pracujące jelito grube pomaga się uporać ze smutkiem, wydalić go. 

Z perspektywy TMC pojęcie narządu, jakim jest jelito grube, oprócz błon śluzowych układu trawiennego obejmuje również wszystkie inne błony śluzowe, w tym nosa i zatok przynosowych.

W przypadku niedoboru chi występuje skłonność do zastoju i zatwardzenia, co prowadzi do skurczy, wzdęć, zapaleń i hemoroidów. 

Z powodu obciążenia toksycznego, do symptomów zaliczają się również bóle głowy i migrena.

07:00–09:00

Faza szczytowa: żołądek

Faza odpoczynku: krążenie/osierdzie

 • po przebudzeniu wydzielamy hormony stresu, kortyzol osiąga swoją najwyższą wartość. Wpływa na poziom cukru we krwi, działa przeciwzapalnie i hamuje przesadne reakcje immunologiczne
 • układ trawienny aktywizuje się, można dostarczyć w tych godzinach składników odżywczych, zwłaszcza gdy ktoś doświadcza permanentnego stresu, również polecam dla osób z nieprawidłową glikemią
 • gdy ktoś nie czuje głodu w porannych godzinach (do 9:00), może mieć zachwianą pracę układu trawiennego, a zmuszanie się do jedzenia w takiej sytuacji, może czasem pogorszyć sytuację, najlepiej słuchać tutaj siebie,
 • dłuższy post nocny ma swoje plusy, warto podejść do tego tematu intuicyjnie
 • jeśli ktoś na czczo czuje ból żołądka, który ustępuje dopiero po zjedzeniu śniadania, wówczas może pomocny okazać się rumianek z miętą na czczo (w godzinach żołądka), które mają działanie przeciwzapalne, kojące
 • wszelkie substancje wspierające układ sercowo-naczyniowy mają rano najbardziej trwałe działanie
 • tu można zjeść ŚNIADANIE,  żołądek wykazuje teraz największą aktywność, może to być śniadanie z przewagą białek i tłuszczów. Pożywienie będzie optymalnie przetwarzane. Tradycyjna Medycyna Chińska zaleca ciepły posiłek, nawet zupę. Osoby, które wolą zjeść później pierwszy posiłek polecam zjeść na ciepło w godzinach śledziony
 • tutaj jest też czas na masaż suchy szczotką dla układu limfatycznego, można zrobić go też na czczo przy płukaniu ust olejem kokosowym (oil pulling) – ok 10 min

Oznakami zaburzeń są odbijanie się, zakwaszenie i zgaga; poza tym dolegliwości trawienne, bóle żołądka, kolka jelitowa, wzdęcia, ale też migrena, przewlekłe napięcia i bóle ramion oraz zapalenie błony śluzowej jamy ustnej.

Ludzie ze zbyt małą ilością chi żołądka, zbyt wiele rozmyślają, z łatwością popadają w zadumę i często brak im pewności siebie. Czują się wyczerpani i wycieńczeni.

09:00–11:00

Faza szczytowa: śledziona i trzustka

Faza odpoczynku: potrójny ogrzewacz

 • przed południem obieg czynnościowy śledziony, reprezentujący nasz środek, osiąga najwyższy przepływ energii.  MOC ENERGII spożytkujmy na pracę i obowiązki
 • przed południem adrenalina jest wydzielana w największych ilościach przy wzmożonym ukrwieniu
 • od 10:00 nasza zdolność koncentracji i uczenia się jest najwyższa; jesteśmy najbardziej wydajni
 • to korzystna pora na wizyty u lekarzy i zabiegi chirurgiczne
 • śledziona odpowiada za naszą odporność, lubi ciepło, możesz w tej godzinie wypić szklankę bulionu mocy, mój ulubiony przepis na samym dole:) 

W tradycyjnej medynie chińskiej śledziona uważana jest za jeden z najważniejszych narządów, w którym mieści się nasze chi (prana), który odpowiada za prawidłowy przepływ energii i stan zdrowia. Nieprawidłowa praca śledziony może uniemożliwiać wykorzystanie energii pozyskiwanej podczas trawienia do wytworzenia wystarczającej odporności, witalności i ciepła, budowania tkanek i zapewnienia właściwych funkcji poznawczych. Podobno ma wpływ na zdolności intelektualne, myślenie, koncentrację i pamięć. Ciekawostką jest, że wg wschodniej medycyny chęć czegoś słodkiego w ciągu dnia jest tłumaczona wynikiem braku równowagi w organizmie, zwłaszcza narządów należących do elementu Ziemi (śledziona, trzustka i żołądek)

 • pomiędzy posiłkami możesz pić wodę z sokiem z cytryny/octem jabłkowym (łyżeczka) (nie wcześniej niż 1-1,5h po posiłku) , o ile nie ma przeciwskazań (nadżerki, alergie, wrzody żołądka); prawidłowe nawodnienie- to też prawidłowe trawienie i praca mózgu

Osoba dotknięta niedoborem chi cierpi na brak apetytu, suchą skórę, bladość, zawroty głowy i dolegliwości trawienne. Wskutek niedostatecznego ukrwienia może dawać o sobie znać uczucie zimna w kończynach. Dysharmonia śledziony przejawia się również przez niepokój, ciągłe rozmyślanie, znużenie i bezsenność.

11:00–13:00

Faza szczytowa: serce

Faza odpoczynku: pęcherzyk żółciowy

 • do południa utrzymuje się krzywa wysokiej wydajności
 • o tej porze fizjologicznie najlepiej się czujemy, to czas tworzenia,
 • dla kogoś serce może być tylko mięśniem pompującym krew, jednak w medycynie wschodu uważa się, że od niego zależy jakość pracy umysłu czy emocji
 • organizm zaczyna przygotowywać się na dostawę pożywienia i zwiększa produkcję soku żołądkowego
 • to pora na przedsięwzięcia związane z komunikacją – to idealny czas na rozmowy telefoniczne, narady i konferencje
 • 12:00 -13:00 jest to czas na przerwę, aby organizm mógł nabrać energii i zregenerować się. Unikaj w tym czasie nadmiernego wysiłku fizycznego, stresu czy niepotrzebnego pośpiechu. Umów się z przyjaciółmi np na lunch
 • możesz tu włączyć sobie muzykę np misy tybetańskie czy o częstotliwości 432 Hz, mantry podnoszące wibracje,   

ciekawostka: Częstotliwość 432 Hz jest pierwotna i naturalna, uważa się, że jest dźwiękiem uzdrawiającym. Wszystkie naturalne dźwięki występujące w przyrodzie, np: szum drzew, dźwięk wody, śpiew ptaków, brzęczenie owadów są to dźwięki o tej właśnie częstotliwości. Jest to tzw częstotliwość Pitagorejska; wg tego uczonego w strojeniu dźwięków używano stosunku 3:2 i według tego stroju uzyskano dźwięk A=432 Hz.

 • obiad nie powinien być zbyt obfity, aby nie przeciążać obiegu czynnościowego śledziony-żołądka; wybieraj produkty w miarę możliwości zgodnie z sezonową dostępnością
 • przed obiadem 20 min wcześniej 20 ml soku z karczocha dla lepszego wydzielania żółci (13-14:00)

13:00–15:00

Faza szczytowa: jelito cienkie

Faza odpoczynku: wątroba

 • uznawany za porę obiadową
 • osoby, które mają problem z jelitem cienkim, mogą doświadczać trudności w komunikacji z otoczeniem
 • między 13:00 a 15:00 po spożyciu pożywienia nadchodzi czas zwiększonej aktywności enzymów w jelicie cienkim: rozdrobniony pokarm jest rozkładany na tłuszcze, białka i węglowodany w celu dostarczenia organizmowi energii
 • może być odczuwany spadek motywacji: mózg wydziela hormon snu, melatoninę, a zdolność koncentracji spada – to idealny czas na krótką fazę regeneracji; może to być czas na telefony, świadome oddechy (kolejne 10), spaceru po obiedzie, dla uporządkowania myśli
 • wykonuj lekką aktywność, bez forsowania; aby nie zakłócać trawienia
 • po 14:00 pojawia się drugi, popołudniowy szczyt wydajności, przygotuj się na niego, naładuj, przemyśl dalsze kroki pracy dnia dzisiejszego
 • około 15:00 słabiej odczuwamy ból.

15:00–17:00

Faza szczytowa: pęcherz moczowy 

Faza odpoczynku: płuca

 • meridian pęcherza pobudza działanie nerek i wywołuje wzmożone wydalanie moczu
 • o 16:00 krzywa wydajności wznosi się po raz trzeci i ostatni. Jeśli w przedpołudniu nie udało się zakończyć spraw, można teraz po raz kolejny przystąpić do działania, aby wykonać wyznaczoną na dziś pracę i harmonijnie zakończyć popołudnie
 • pamięć długotrwała osiąga popołudniowy szczyt
 • w tym miejscu możesz zaplanować co będziesz robił jutro, by nie dokuczały Ci już tego dnia zmartwienia i stres związany z obowiązkami
 • warto pić w tych godzinach dużo wody lub napary ciepłe
 • to idealna pora na aktywność sportową .

17:00–19:00

Faza szczytowa: nerki 

Faza odpoczynku: jelito grube

 • nie pij już kawy w tej porze dnia
 • wydajność stopniowo spada, funkcje organizmu spowalniają
 • zadbaj o odprężenie, tutaj jest czas na rodzinę, przyjaciół, swoje pasje, odpoczynek, spacer, książkę
 • od 18:00 śledziona i żołądek powinny się powoli uspokajać, aby do kolejnego ranka mogły się w wystarczającym stopniu zregenerować
 • Wg TMC – słabe nerki mają związek z zaparciami
 • nie poleca się pracy po tej godzinie; możesz czuć nadal energię, ale użyj ją do uzupełnienia energii nerek, które gromadzą chi, naszą energię życiową
 • to super pora na jogę i medytację
 • to najlepsza ostatnia pora na posiłek, może to być ciepła odżywcza zupa; zjedz spokojnie i w przyjemnej atmosferze, śledziona i żołądek będą za to wdzięczne; dobrze jest zjeść min. 2-4h przed snem.
 • osoby ze słabą energią nerek, częściej oddają mocz w ciągu doby, mają niskie libido i czują częściej lęk. Mogą przedwcześnie siwieć. By wzmocnić chi nerek poleca się głównie żyć zgodnie z biologicznym zegarem, kłaść się przed 22:00. Kobieta podczas miesiączki powinna nagrzewać okolicę lędźwiową. Psychoterapią oraz technikami relaksacyjnymi należy eliminować napięcia, które są źródłem lęku. A także w pożywieniu należy zadbać o takie produkty jak: żółtko jaja, orzechy, szpik kostny, kawior, rosoły z kości, miso, cieciorkę, skrzyp polny lub inne zioła z krzemionką, żeń szeń

19:00–21:00

Faza szczytowa: krążenie/osierdzie (worek osierdziowy)

Faza odpoczynku: żołądek

 • organizm uspokaja się i szczególnie potrzebuje harmonii
 • to pora dla układu krążenia oraz seksu. Często o tej porze jest wyższe libido, nawet jeśli jest na co dzień niskie. Medycyna Chińska mówi o powiązaniu życia seksualnego z układem krążenia, jak i pęcherzykiem żółciowym. 
 • istotne są afrodyzjaki podczas kolacji takie jak czosnek, cebula (celowo zaczęłam od nich, bo brzmią bardzo seksi), korzeń żeń- szenia, lubczyk ogrodowy. Słodycze- zmniejszają libido
 • żołądek wkracza w fazę odpoczynku i powinien mieć czas na regenerację
 • funkcja worka osierdziowego jest szczególnie aktywna teraz – chroni serce przed szkodliwymi czynnikami, steruje libido i stabilizuje krążenie,
 • o tej porze narządy trawienne znajdują się już w fazie odpoczynku i pracują na minimalnych obrotach, nie zaleca się pojadania o tej porze
 • żywność surowa może zalec w żołądku, fermentować
 • w tych godzinach nie zaleca się oglądanie tv, filmów, unikaj niebieskiego światła, tutaj spada z nas presja całego dnia, szukaj odprężenia, spędź czas z bliskimi, to czas na relax
 • W ostateczności, jeśli wyjątkowo musisz spędzić wieczorny czas przy ekranie (laptop, tv) – zaleca się okulary blokujące niebieskie światło, np. Często polecane z firmy https://eyeshield.com

21:00–23:00

Faza szczytowa: potrójny ogrzewacz

Faza odpoczynku: śledziona i trzustka

 • od 21:00 rośnie wydzielanie melatoniny, hormonu snu
 • na zegarze biologicznym występuje tajemnicza pozycja „potrójny ogrzewacz” – jest to funkcja organizmu obejmująca trzy piętra ciała, gromadzące i wytwarzające energię czerpaną z pożywienia i oddychania. W godzinach ogrzewacza najlepiej zasypiać, a gdy chce Ci się spać wcześniej, to znaczy, że jest jakieś zaburzenie energetyczne; wcześniejsze położenie się jednak jest wówczas najlepszym rozwiązaniem zgodnym z zapotrzebowaniem energetycznym. Bezsenność natomiast jest sygnałem anemii, nieodpowiedniego dożywienia organizmu, często też nadmiernie miesiączkujących kobiet, dzieci z deficytem wapnia lub osób przepracowanych
 • narządy trawienne przechodzą w fazę regeneracji
 • u osób z cukrzycą jedzenie w tych godzinach może skutkować zaburzeniem porannej glikemii, bądź też hiperglikemią o 3 w nocy (obciążeniem wątroby)
 • układ odpornościowy jest szczególnie aktywny
 • można wypić ostatnią ciepłą herbatę ziołową na rozluźnienie, NIE WINO! 
 • weź probiotyki (jeśli zażywasz w tej części dnia), nie popijaj ich gorącym napojem, to żywe istotki, 
 • w tych godzinach najlepiej pójść spać. To już nie czas na zmartwienia. Jeśli Twój umysł czujesz, że ma gonitwę myśli, pooddychaj głęboko, uważnie, by wspomóc układ wegetatywny (włączyć ukł. przywspółczulny)
 • Jeśli masz trudności z zaśnięciem OSTATECZNIE: spróbuj użyć aplikacji Binaural. Ustaw fale delta 0,5 Hz, można też ustawić dźwięk deszczu jeśli ktoś lubi jak ja:) Ja staram się trzymać telefon z dala od głowy, narządów, NIE NOSIMY GO w kieszeni. CIEKAWOSTKA: firma JABŁKO załączała przy IPH. ONE 4 ostrzeżenie: że “współczynnik SAR może przekraczać wielkość dozwoloną przez FCC w ekspozycji, dla której odległość telefonu od ciała nie przekracza 15 mm”. 

23:00–01:00

Faza szczytowa: pęcherzyk żółciowy

Faza odpoczynku: serce

 • przemiana materii spowalnia, tak samo ciśnienie
 • podczas snu serce zwalnia swoją pracę
 • w trakcie nocy regeneruje się yin; jeśli nie śpisz, nie czujesz odprężenia- może to “wnieść stres do kolejnego dnia” (rozkojarzenie, gorszą koncentrację, słabe trawienie, nadpobudliwość)
 • osoby, które się budzą o tej porze mają problem z emocjami i nadmiarem energii w pęcherzyku, który wraz z wątrobą odpowiada za złość. Takie osoby nie zasną w tych godzinach. Często należą do nich kobiety ambitne, trochę męskie, tzw. typ Shao Yang, poleca się im picie naparu z liści boldoy z dodatkiem m.in. melisy (dokładny przepis mogę podać)
 • sen zapewnia oczyszczenie, regenerację, uporządkowanie na nowo
 • .jeśli nie śpisz, serce nie ma możliwości się zregenerować po całym dniu nieprzerwanej aktywności. Sen ogólnie jest jednym z ważniejszych elementów dla naszego zdrowia wpływającym odbudowująco na nasze płyny tj.: limfa, krew, sperma, łzy, śluz. Obrzęki- zastoje limfy, suche oczy, anemia, przedwczesne starzenie skóry, oligospermia, często pokrywają się z niedoborem snu
 • ból, pobudka o tej godzinie może wskazywać problem z narządem tj pęcherzyk 

01:00–03:00

Faza szczytowa: wątroba

Faza odpoczynku: jelito cienkie

 • meridian pęcherzyka żółciowego i wątroby odtruwa ciało i umysł
 • wątroba rozprowadza energię życia chi i krew, która transportuje substancje odżywcze narządów trawiennych, po całym organizmie
 • skóra regeneruje się
 • 2:00-3:00- sprawność fizyczna i umysłowa znajdują się na najniższym poziomie. Koncentracja i uwaga gwałtownie słabną. Nie poleca się w tych godzinach prowadzić auta i pracować. Zmiany czasowe/strefy w podróży złagodź ashwagandą 
 • to faza głębokiego snu , najlepiej by nie była zakłócona
 • pobudka nocna o godz 3:00 (na “siku”) może być związana z zaburzeniami hormonalnymi – płciowymi (np niskim progesteronem, współwystępują wówczas poty nocne), lub glikemią (hipoglikemia)
 • w tych godzinach, jeśli ktoś budzi się wzburzony, z szybkim biciem serca, może mieć nadmiar energii w wątrobie, która odpowiada za gniew. Często dotyka to osób jedzących ciężkostrawnie na noc lub kumulujących w sobie nienawiść
 • osoby zmagające się z migreną często budzą się o tej porze z bólami głowy

3:00- 5:00

Faza szczytowa: płuca

Faza odpoczynku: pęcherz

 • osoby z dusznością lub astmą mogą budzić się o tej porze 
 • między 3:00 a 4:00 wydziela się najwięcej melatoniny
 • nerki pracują na zwolnionych obrotach
 • przed 5:00 ciśnienie krwi ponownie wzrasta (ważne dla osób z ryzykiem zawału)
 • organizm odpoczywa i regeneruje się, aby znów zatankować energię
 • należy tu wspomnieć o powiązaniu z pęcherzem moczowym, który biegnie m.in. przez plecy czy kończyny dolne, dlatego osoby, które przeziębią plecy lub przemoczą nogi często doświadczają objawów ze strony układu oddechowego i może również dojść do zapalenia pęcherza. Wzdłuż meridianów pęcherza moczowego kumuluje się tzw. energia ochronna. U dzieci, które nie mają poczucia bezpieczeństwa, może wystąpić moczenie nocne lub astma nocna, gdyż nie ma wystarczającej energii ochronnej pęcherza moczowego, natomiast nadmiar energii występuje w płucach. W odwrotnej sytuacji może wystąpić ból pleców. W obu przypadkach pomogą odpowiednie techniki oddechowe, akupunktura
 • jeśli budzisz się o tej porze, pomóc może samo wstrząśnięcie poduszką pozwalające leżeć wyżej oraz dobre przewietrzenie, które dostarczy więcej tlenu i odciąży płuca. Dobrze się przykryj, ponieważ o tej porze nietrudno o dreszcze

Ciekawostki dot. osłabionych płuc:

1. Gdy czujesz o tej porze uczucie pełności i wzdęcia, właściwą przyczynę należy szukać w zaburzeniu obiegu czynnościowego płuc (dlatego POPULIN Biolit czyni cuda:))

rabat na produkty BIOLIT to hasło: 22KKA

2. Lęki często znajdują swój wyraz w zanieczyszczeniach skóry. Gdy płuca są witalne i silne, skóra jest gładka i elastyczna. Gdy jesteśmy smutni, idziemy przez życie zgarbieni – płuca nie mogą się rozwijać.

3. Problemy w obszarze skóry i błon śluzowych mogą być oznakami dysharmonii płuc. Można zrobić ziołową poduszkę do spania:

PODUSZKA ZIOŁOWA na oskrzela i kaszel

Składniki:

12 g lukrecji

9 g korzenia imbiru

6 g złocienia maruna

9 g płatków magnolii

9 g lawendy

Napełnij tym małą poduszkę i podłóż ją do spania pod głowę lub pod swoją poduszkę.

Po co nam zegar naturalny

Zegar może nam pomóc w odczytywaniu znaków od ciała. I tak jak pisałam Wam w poprzednim artykule, pamiętajmy, że medycyna chińska patrzy szerzej na aspekt narządów, biorąc pod uwagę nie tylko organ fizycznie, ale i meridian główny obejmujący to miejsce, narząd zmysłu, tkankę ciała, strefę na skórze, funkcje, dynamikę energetyczną i emocje “uwięzione” w tej strefie. 

Przykładowo budzenie się zawsze o tej samej porze może wskazywać na zaburzenia energetyczne w narządzie, który ma właśnie swój maksymalny czas. W czasach maksymalnych obiegów czynnościowych dają o sobie znać symptomy nadmiaru i stany pełni, a dolegliwości nasilają się. Odwrotnie, symptomy niedoboru ulegają złagodzeniu w energetycznej fazie szczytowej narządów, a dolegliwości związane z pełnią w trakcie ich czasu minimalnego. 

Co więcej, narządy w swoich fazach szczytowych reagują najlepiej na przykład na zabieg akupresury lub akupunktury.

Ja wierzę, że by uruchomić proces uzdrawiania, muszę dbać o harmonijny przepływ energii wewnątrz mnie. Uczę się tego. Odkąd żyję blisko natury, rodzi mi się mnóstwo pytań, o to kim jestem, dlaczego podświadomie chciałam chorować (karać się, autoagresja to zwracanie się przeciwko sobie), inspiruje mnie przyroda, oraz traktująca nas jako jedność z nią medycyna wschodu. W obszarze psychosomatycznym Tradycyjna Medycyna Chińska (TMC) pozwala zrozumieć pewne mechanizmy, poprzez korelację pewnych emocji z danymi obszarami ciała.

Te moje odkrywanie od kilku lat znaczenia energii, jest dla mnie ważne, więc się z nim dzielę. Inspiruje mnie to co odkrywam, do czego doprowadzi, zobaczymy :). Będę dawała znać.

A poniżej przepis na bulion mocy, który polecam pić dla śledziony w jej godzinach, gdy czujemy spadek odporności i energii, przepis zaczerpnięty z książki Agnieszki Maciąg.

Bulion MOCY (warzywny)

Składniki

 • 4-5 szt marchew
 • 3 szt pietruszki
 • 1 szt por (duży)
 • 1 szt seler, może być z liśćmi
 • 1 szt czosnku 10 minut wcześniej rozgnieć
 • 2-3 szt cebule można opiec ogniem
 • 1 garść jarmuż
 • 1 szt kalarepka
 • 1-2 garść pokrzywa świeża można zastąpić suszoną
 • 1 grzybki shitake
 • 1 piętka kapusta pekińska
 • 1 łyżka lubczyk suszony lub świeży
 • 1 łyżeczka kurkuma
 • 2 szczypty pieprz świeżo zmielony
 • 3 szt liść laurowy
 • 4 szt ziele angielskie
 • sól kłodawska do smaku

Przygotowanie

 • Najlepiej by gotowała go kobieta:)
 • Wszystkie składniki umyj, obierz i pokrój na duże kawałki.
 • W dużym garze zagotuj wodę na wrzątek i dodaj warzywa.
 • Gotuj pod przykryciem na małym ogniu min. 90 minut.
 • Wyjmij warzywa, przecedź bulion.
 • Rozlej na litrowe wyparzone słoiki. Zakręć je dokładnie. Przechowuj bulion w chłodnym ciemnym miejscu ( np w lodowce) do tygodnia a nawet do kilkunastu dni. 
 • Swoją porcję bulionu ustaw na ogniu; dodaj dowolne warzywa na świeżo, np różyczki kalafiora, brokuła , marchew

www.karolinakocieda.pl


Źródła:

 1. dr Wiesława Stopińska “Między Wschodem a Zachodem”
 2. “Zegar dobowej aktywności wg TMC” Li Wu (stąd zaczerpnięte zdjęcie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *